Стъпки от камък за пътека

SKU: 2/125/1 | Цена за 1 брой | VAT incl.
12 лв
(0 Отзиви)
Добави в любими
Продуктов номер на стъпки от камък за градинска пътека: 2/125/1
Видове размери: Дължините и дебелините са както следва: 
Малки (около 20-35см) 
Големи (около 35-45см) 
Дебелината е 2-4см.
Тегло: 70-90кг/ кв.м
Опаковка: Пале или дървена каса
Макс. брой МАЛКИ стъпки в една каса са около 90-100бр. / Макс. брой от ГОЛЕМИТЕ стъпки в една каса са 60-70бр.
12.00 лв
Стъпки от камък за пътека 1
12 лв
Наличност В наличност
Материал Гнайс
Цена/ Мерна единица Цена за 1 брой
Макс. тегло на пале 10-15кв.м = 990кг
Повърхност Естествена
Тегло на кв.м 70-80кг/кв.м
ВАЖНО: Характер и специфики на естествения камък Възможни са отклонения и вариации в цветовете и текстурата на каменните плочи (резултат от природния произход и формиране на камъка).
Не е възможно предварително сортиране по цвят или калибър, както и предпочитания на нюанси, шарки или окраски в цветовете на камъка.
Препоръчително лепило за монтаж Циментово лепило клас C2TES1: C - циментово 2 - подобрени якостни показатели T - фиксиращo, против приплъзване E - с удължено отворенo време S1 - еластично, при линейни разширения (+ добавка ТРАС срещу появата на соли/ ефлоресценция)
Защита, задължително импрегниране и поддръжка (LTP или АКЕМИ) За защита срещу попиване на вода: Универсален импрегнатор за камък (LTP или АКЕМИ)
За защита и подсилване на цвета: Импрегнатор "Мокър ефект" (LTP или АКЕМИ)


Каменните стъпки за външна настилка са идеалното решение за създаване на естествена и очарователна пътека във вашата градина.

Изработваме ги в два размера стъпки - малки и големи: всички със завладяваща визия и внимателна ръчна изработка: оформени на преса в овал или кръг.

Всяка стъпка е с различен диаметър, което придава динамика към градинската пътека. Малките стъпки имат компактен размер и диаметър, подходящ за широк спектър от декоративни и функционални приложения. Големите стъпки се отличават с по-широк диаметър, което ги прави подходящи за всички видове пътеки и приложения с диаметър над 35см.

Пътеката от каменни плочи, оформени на стъпки, предоставя следните предимства:

  1. Естетическа атрактивност: Каменните стъпки очароват с естествената си ръчна изработка. Тяхната текстура и цветове се съчетават перфектно с околната среда и придават на градината ви уникален и природен вид.
  2. Устойчивост: Каменните стъпки са изработени от издръжлив материал – камък гнайс, който издържа на външни влияния и промени във времето. Те са устойчиви на натоварване и не се разрушават лесно, осигурявайки дълготрайна и здрава пътека във вашата градина.
  3. Практичност и функционалност: Пътеката от каменни стъпки предоставя стабилна и безопасна повърхност за движение. Тя е идеална за преодоляване на неравности на терена, избягване на кал, камъни или други препятствия. Каменните стъпки също така могат да служат като ориентир в градината за изключителен ландшафтен дизайн, позволявайки ви да се насладите на разнообразието от растения и акценти.
  4. Лесна поддръжка: Каменните стъпки изискват минимална поддръжка. Те се почистват лесно от прах, мъх или други замърсявания с помощта на вода и четка. Камъкът също така е устойчив на влиянието на вода и не задържа влага, което ги прави устойчиви на образуването на плесен или мъх, особено когато са импрегнирани с правилните препарати.
  5. Екологичност: Каменните стъпки са екологичен и предпочитан материал за градинска настилка. Те са естествен продукт, който не причинява никакво замърсяване или неблагоприятни ефекти върху околната среда.

Създаването на пътека от каменни плочи, оформени в стъпки не само придава красота и функционалност на вашата градина, но също така предоставя удоволствие и усещане за хармония с природата. 


Как се полагат стъпки  за градинска пътека?

  • За да положите тези каменни стъпки, трябва да изберете подходящото място. Първоначално е добре да поставете големите стъпки на желаното място „на сухо“, като съобразите нужното разстояние между тях. След това поставете малките стъпки, които да свържат големите стъпки и да придадат естестична структура на пътеката.
  • Първо трябва да подготвите земята, където ще бъдат поставени стъпките. Уверете се, че повърхността е изравнена.
  • Определете си точното разстояние между стъпките и маркирайте местата им върху земята.
  • Използвайте лопата или друг подходящ инструмент, за да изкопаете съответните вдлъбнатини на маркираните места. Дълбочината им трябва да бъде достатъчна, за да поберат стъпките по дължина и ширина, както и подложката им от фин пясък.
  • Поставете тънък слой пясък в дъното на издълбаните дупки, за да създадете подложка. Това ще помогне за стабилността и подравняването на стъпките.
  • Поставете първата стъпка в първата вдлъбнатина, като я наместите върху подложката от пясък. Уверете се, че е правилно насочена и че е на равнина с повърхността на земята. Подравнете стъпката, като натискате и леко движите напред-назад.
  • Когато първата стъпка е правилно поставена, използвайте нивелир, за да се уверите, че е хоризонтална и след това на една равнина със съседните стъпки. Ако е необходимо, добавете допълнителен пясък, за да изравните.
  • Продължете със същия процес за поставяне на следващите стъпки. Следвайте маркировката и поддържайте сравнително еднакво разстояние между стъпките. Постепенно попълнете дупките и подравнявайте стъпките, създавайки красива пътека със собствените си ръце. :)
  • Когато всички стъпки са поставени на място, проверете цялата пътека за естетичност и стабилност. Уверете се, че няма никакви неравности във височината или хоризонталността на стъпките. Ако забележите някакви проблеми, коригирайте ги, преди да продължите напред.
  • След като стъпките са здраво закрепени и изравнени, почистете излишните материали, като пясък, от повърхността на стъпките и от пътеката. Използвайте метла или четка, за да премахнете всички следи от строителни материали.


Като всяко красиво нещо и като всеки естествен материал, камъкът се нуждае от подходяща грижа и поддръжка.

Ние препоръчваме: винаги импрегнирайте каменните повърхности с правилните препарати за естествен камък!

Независимо от вида камък и местоположението, еднократното намазване с импрегнант, ще ви спести излишни вълнения и ще услесни в пъти поддръжката.

Всяко нещо се нуждае от грижи. Използвайте супер качествените немски препарати на АКЕМИ, с които работим и препоръчваме от години.

Намазаната импрегнирана повърхност не позволява на вода и замърсявания да попиват.

Защитата с импрегнатор осигурява устойчивост срещу разрушителните цикли на замръзване-размразяване при външни условия. Водата просто не попива, когато каменната повърхност е импрегнирана, а стои на капки.


В зависимост от вида импрегнатор, той може да не промени външния вид на камъка или да задълбочи цветовете. Изберете:

  • "Универсалният" импрегнатор, който не променя вида на камъка и защитава срещу вода
  • "Мокър ефект" - мощен импрегнатор, като Универсалния, но цветовете изпъкват в по-интензивен контраст
  • "Без петна" е най-добрият импрегнатор: защитава срещу вода и мазнини, който също не променя външния вид на камъка.

Кога трябва да се случи повторно нанасяне, зависи от типа естествен камък външни влияния, условията и експлоатацията на каменните плочи (дали е настилка/ облицовка и интензивност на трафика). Обикновено производителят АКЕМИ препоръчва:

  • за интериорна стенна облицовка: на всеки 10 години
  • за екстериорна стенна облицовка: на всеки 5 години
  • за настилки с интензивен трафик и мокри помещения: на всеки 2 години.

Как се нанася импрегнатор? - Лесно, като детска игра. Каменната повърхност трябва да е чиста и много суха. Течността, без да се разрежда, се намазва с валяче, гъба или четка. Ако повърхността е гладка полирана или мат, е необходима втора стъпка: така нареченото "лъсване" с микрофибърна кърпа 20мин., след като е нанесен импрегнаторът. И сме готови.

С какви препарати се почиства естественият камък? - Някои видове камък, като мрамора и травертина, са чувствителни към киселинните, много силни препарати за почистване (напр. белина). Ние препоръчваме: винаги почиствайте каменните си повърхности с PH-неутрално почистващо средство.

Питайте ни, ако имате още въпроси! Ние сме насреща и с радост ще съдействаме.


Как да вдъхновим нов живот на естествения камък в екстериора?

В няколко стъпки естественият камък може да бъде възстановен до първоначалното му състояние, в пълния си блясък и естестика.

На първо място е редовното почистване и поне веднъж годишно основно измиване с водоструйка. Това особено важи за продуктите ни от градинско обзавеждане (барбекютата, мивките, масите, плотове и тротоарните плочки).


След като повърхностите са чисти и сухи, не забравяйте да намажете с импрегнатор.

Съвет: Пазете външните си настилки от мебели, които изпускат ръжда.

При замърсявания от специален характер като мазни петна, образувана ефлоресценция (циментово мляко), плесен, остатъци от цимент или фугиращи смеси, силикони или бои, е най-добре да се свържете директно с нас за консултация. Разчитайте на нас, ще ви предоставим правилните препарати за разрешаване на проблема, където и както е възможно.

Издръжливостта на естествения камък зависи от специфичната порьозност на вида камък и нивата му на абсорбация вода. Например, порьозността на гранита и гнайса е около 1%, докато на пясъчника е повече от 20%.

Най-големите разрушителни врагове за предмети, облицовки и настилки, които са целогодишно навън, са слънцето и цикли на замръзване/ размразяване. Когато камъкът е импрегниран, ще получите максимална защита и много по-лесна поддръжка.

При тежки случаи на места със замърсявания, каменната неполирана повърхност може да бъде обработена с ъглошлайф и фини шкурки. По този начин се прамахва най-горния слой на камъка и става като нов. (Процесът е същият както при шлайфане на дървен паркет.)

Камъкът е най-добрият приятел на двора и градината. С любов към красивите, естествени материали и правилната грижа, камъкът ще продължи да ви радва много години напред.

При възникване на спор, свързан с покупка онлайн можете да ползвате сайта: